YARIMCA BELDESİ

 

           

Elazığ Bingöl karayolu üzerinde İlçenin Batısında yer alan Yarımca Beldesi Kovancılar  İlçe merkezine  12  km. mesafededir. Beldeye bağlı Yeni Mahalle, Esentepe, Fatih, Bahçelievler ve Çarşı adında  beş  Mahallesi bulunmaktadır. Belediye kendisine ait Dört katlı bir binada hizmet vermektedir.  1974 yılından önce Etikrom AŞ tesislerinin güneyinde düzlük bir arazide bulunan Yarımca Köyü Keban Barajının yapılmasından sonra oluyan baraj gölünden dolayı bugünkü yerleşim alanına nakledilmiştir.

Yarımca Köyü 16 Ocak 1992 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar kurulu Kararıyla Yarımca  Belediyesi adı altında Belediye Statüsünü kavuşmuştur. Belde Haziran 1992 tarihinde yapılan mahalli İdareler Seçimi ile Belediye faaliyetine fiilen başlanmıştır. Beldenin Nüfusu 2000 yılında yapılan sayımda 5037’dir.

  Beldenin geçim kaynağı halen Belde sınırları içerisinde faaliyet gösteren Eti Krom Aş’de çalışan işçilerdir. Ayrıca Belde halkından bir çok insanın Yurtdışında işçi olarak çalıştığı, ayrıca Belde halkından bir çok insanın çeşitli Kamu Kurum ve Kuruluşlardın görev yaptığı, ayrıca Beldede sulu tarım ve balıkçılığın önemli bir geçim kaynağı olduğu bilinmektedir.

Beldede Sağlık Bakanlığına bağlı 112 Acil Servis ve sağlık Ocağı faaliyetini sürdürmektedir.  

         

ELAZIĞ
Kovancılar
Yarımca Sağlık Ocağı Santral : 0 (424) 6278400
 
  

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !